Marija, ženska družabnosti

Srednjeveški pisatelj Ildefonz iz Toleda je za Blaženo Devico podal edinstveno opredelitev: »Plemenita jedilna miza Trojice«. S to veličastno in drzno podobo je Marija povezana s Trojico in je opisana kot elegantna miza, za katero se Oče, Sin in Sveti Duh družijo. Po asociaciji na podlagi podobe se domišljija usmeri k slavni ikoni Andreja Rubljova. V središču prizora je miza, ki združuje tri osebe, ki si delijo življenje in delujejo kot eno. Lahko bi si mislili, da je Marija prav ta plemenita miza. Zaustavimo se pri tem: ne želimo se izgubiti na terenu, ki je poln doktrinalnih pasti tudi za najbolj bistre teologe. Dovolj je reči, da ima Devica Marija temeljno vlogo znotraj skrivnosti Sv. Trojice. Če je težko ugibati o Marijini vlogi znotraj treh Božjih oseb, ki prebiva v najvišjih nebesih, pa bi bilo lažje razbrati njeno vlogo znotraj vsake človeške skupnosti, ki živi v nižjih predelih na zemlji. Vsaka skupnost, od družin do župnije, ki želi živeti na podlagi evangelija, nosi v sebi nekaj zakramentalnega: po svoji naravi je znamenje in orodje občestva Sv. Trojice. Vsaka cerkvena skupnost ima nalogo, da nastopa, kot ikona Svete Trojice. Prostor različnih odnosov, v katerem se prepoznajo obrazi ljudi, kjer se spodbuja njihova enakopravnost in kjer se preprečuje, da se raztopijo v anonimnost množice. Če je Marija plemenita miza, za katero sedijo tri Božje osebe, ali je res težko razumeti, da ima vodilno vlogo tudi v mnogih zemeljskih skupnostih? In ali je res nepremišljeno misliti, da bo brez tega >plemenitega triklinja<, ki ga tvori Devica, okoli katerega smo poklicani sedeti, vsak poskus občestva obsojen na neuspeh? Sveta Marija, ženska družabnosti, v naših Cerkvah sprosti občestva, ki so v krču. Zato si jih je Jezus zamislil: da bi kot toliko evharističnih delcev, razpršenih po zemlji—skoraj kot s kapilarno mrežo oglaševanja—, vnesli v svet spodbude in nostalgijo po trinitaričnem občestvu. Marija, našim občestvom pomagaj premagati notranje delitve. Posreduj, ko se v njih vrtinči demon razdora. Umiri rivalstva. Sveta Marija, ženska družabnosti, poskrbi za naše družine v stiski. Mnoge so postale žrtve orkanov, ki so jih povzročili sodobni časi in so razbili ladjo. Mnoge so v globoki krizi komunikacije in se med seboj oddaljujejo. Marija, če se zavedaš, da Tvoja podoba visi v zakonski spalnici, kjer se zakonca ne pogovarjata več ničesar, se loči od tega zidu, ki se je ohladil, in oba povabi nazaj k mizi. … (povzeto po razmišljanjih Don Tonina Bella)